Dom Grecki: Finisaż wystawy ,,Zapomniany bohater. Kazimierz Bursztyn – lotnik z Myślenic"
-
3 października 18:00 - 20:00
"Zapomniani bohaterowie. Polscy lotnicy we Francji 1940 r." oraz ,,Zapomniany bohater. Kazimierz Bursztyn – lotnik z Myślenic” - to tytuły dwóch równoległych wystaw, które właśnie zagościły w murach Muzeum Regionalnego w Myślenicach.
Muzeum w ten sposób nie tylko chce przybliżyć mieszkańcom Myślenic losy polskich pilotów, którzy po klęsce wrześniowej 1939 roku ewakuowali się do Francji i tam walczyli w wojnie obronnej, ale przede wszystkim przypomnieć i uczcić postać myślenickiego lotnika który brał udział w tych wydarzeniach – Kazimierza Bursztyna.
W ramach wystawy "Zapomniani bohaterowie. Polscy lotnicy we Francji 1940 r.", przygotowanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt plansz z archiwalnymi fotografiami i dokumentami, w części nigdy wcześniej nie prezentowanymi, barwnymi wizualizacjami samolotów polskich pilotów we Francji, mapami a także dwie rekonstrukcje steru samolotu Moran MS 406 w skali 1:1. Wszystko to uzupełnione jest tekstem, który podzielony na sześć rozdziałów w sposób chronologiczny przybliża zwiedzającym losy pilotów polskich. I tak kolejne działy omawiają: wrzesień 1939 r. i drogę do Francji, szkolenie w Lyon-Bron, klucze obrony terytorialnej, grupę Montpellier i GC 1/145 oraz ewakuację do Anglii. Wystawę kończy lista poległych lotników polskich we Francji.
Historia życia Kazimierze Bursztyna, ukazana została na tle postaci innych lotników polskich, stając się integralną i bliską lokalnemu społeczeństwu, częścią opowieści o losach żołnierzy po klęsce wrześniowej. Na wystawie ,,Zapomniany bohater. Kazimierz Bursztyn – lotnik z Myślenic.” przygotowanej przez myślenickie muzeum, prześledzić będzie można nie tylko epizod wojenny Kazimierza Bursztyna, ale także życie i młodość w Myślenicach. Na kolejnych planszach znajdziemy informacje o: karierze wojskowej, rodzinie, służbie lotniczej we Francji oraz miejscach pamięci poświęconych lotnikowi z Myślenic. Wystawę dopełniają fotografie pochodzące z archiwum rodzinnego Andrzeja Ciepieli oraz Archiwum Muzeum Regionalnego w Myślenicach.
Kazimierz Bursztyn - urodził się 21. I.1910 r. w Myślenicach. W przededniu wybuchu wojny pełnił służbę w Szkole Wyższego Pilotażu na lotnisku Ułęż pod Dęblinem jako pilot – instruktor. Brał udział w wojnie obronnej Polski w składzie tzw. „grupy dęblińskiej”, wykonując loty bojowe w obronie rejonu Dęblina. Przez Rumunię przedostał się do Francji. W lutym 1940 roku skierowany na przeszkolenie do francuskiego ośrodka w Montpellier, po którym został wyznaczony na dowódcę klucza myśliwskiego, przydzielonego do Grouppe de Chasse III/1, działającej z lotniska Toul Croix pod Metzem. Przyczynił się do zestrzelenia niemieckich samolotów bombowych (maj 1940). Zginął 25.V. 1940 r. w walce powietrznej z niemieckimi samolotami w Moyenneville rejonie Cambrai. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych. Pochowany został na cmentarzu „La Targette” w Neuville-Saint-Vaast w pobliżu Arras.
Wszystkich, którzy zechcą odkryć na nowo historię lotnictwa polskiego w czasie II wojny światowej i poznać postać lotnika z Myślenic serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w Muzeum Regionalnym w Myślenicach w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8 -16, środa: 8 -18, sobota: 9 -14.
Komentarze