Osieczany: Jasełka Bożonarodzeniowe
-
2 lutego 15:00 - 16:00
Chyba każdemu z nas Boże Narodzenie kojarzy się z tym samym… żłóbek, choinka, wieczerza wigilijna, pasterka, kolędy - to elementy bez których często nie wyobrażamy sobie Świąt. Ponadto w wielu parafiach nieodłącznym znakiem obchodów Świąt Narodzenia Pańskiego bardzo często stają się Jasełka
Widowiska o narodzeniu Jezusa mają swój początek już w średniowieczu w misteriach franciszkańskich, których twórcą był św. Franciszek z Asyżu. Choć początkowo wszystkie postacie były nieruchome, z czasem zaczęto zastępować je marionetkami, a następnie aktorami. Współcześnie możemy cieszyć się inscenizacjami, które pozwalają nam przenieść się w ówczesne czasy i na nowo spotkać nowonarodzone niemowlę w żłóbku.
Zaskakujące jest to, że potrafią one wywoływać w nas przeróżne uczucia i emocje, zwłaszcza te najbardziej przyjazne i ciepłe. Pozwalają spojrzeć na otaczający nas świat z nieco innej perspektywy, nastawionej głównie na czynienie dobra. Szczególnie interesujące okazują się przedstawienia, które poza narodzeniem Jezusa w Betlejem sięgają nieco dalej – począwszy od spisku Heroda, a kończąc na Zwiastowaniu NMP. Tradycyjnie jasełka wystawiane są od święta św. Szczepana, czyli II dnia Świąt Narodzenia Pańskiego, aż do 2 lutego, w którym obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego.
Liturgiczna Służba Ołtarza parafii p.w. św. Wojciecha BM w Osieczanach organizuje w tym roku Jasełka Bożonarodzeniowe na które zaprasza wszystkich chętnych. Całość przedstawienia odgrywana jest w żartobliwy sposób gwarantując rozrywkę najmłodszym, jak i najstarszym widzom.
SCENA I – Swary między diabłami w piekle i ukartowany plan Lucyfera
SCENA II – Objawienie Pasterzom Tajemnicy Narodzenia Jezusa w betlejemskiej stajence
SCENA III – Wyścig i kłótnia między Pasterzami a Królami
SCENA IV – Spisek Heroda z Lucyferem
SCENA V – Napad Pasterzy na Hetmana i wydanie go przed sąd Maryi
SCENA VI – Zakończenie z morałem
Jasełka ukazują historię narodzin Jezusa Chrystusa ze wszystkimi szczegółami.
Powtórka przedstawienia 2 lutego o godz. 15:00.
Komentarze