Muzeum Regionalne Dom Grecki: Wernisaż wystawy "Kłamstwo katyńskie"
-
20 kwietnia 18:00 - 19:00
Wernisaż odbędzie się 20 kwietnia o godz. 18, natomiast wystawa czynna będzie do maja 2012 roku.
Ekspozycja prezentuje problem "kłamstwa katyńskiego" - zamazywanie prawdy o zbrodni katyńskiej Rosji Sowieckiej na polskich oficerach w 1940 r. oraz kulisy tego faktu, współpracę sowiecko - hitlerowską, odkrycie zbrodni i jej badanie.
Pokazano również historię tworzenia kłamstwa, odrzucanie przez ZSRR winy za jej popełnienie i próbę obarczenia nią Niemców. Możemy zapoznać się z materiałami ilustrującymi międzynarodowe reperkusje "Katynia", dwuznaczną postawę zachodnich sojuszników Polski wobec tej tragedii.
W ramach prezentacji oryginalnych materiałów katyńskich zobaczyć będzie można dwa zbiory archiwaliów:
1. Materiały przekazane przez Służbę Bezpieczeństwa Kurii Metropolitarnej w Krakowie w 1990 r., a zabrane podczas rewizji UB przeprowadzonej w Kurii w 1952 r.
2. "Archiwum Robla" to kolejna grupa archiwaliów jakie widzimy na ekspozycji, są to protokoły zawierające wyniki badań materiałów odkrytych przy polskich oficerach w czasie ekshumacji w Katyniu prowadzonej przez Niemców i PCK w 1943 r. Badania prowadził wówczas zespół dr Z. Robla z krakowskiego Zakładu Kryminalistyki i Ekspertyz Sądowych..
Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie w 2000 roku w ramach 60 rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz w 10 lat po potwierdzeniu przez Związek Sowiecki zbrodni. Autor: Andrzej Rybicki.
„OFIARY KATYŃSKIE ZWIĄZANE Z MYŚLENICKĄ ZIEMIĄ”
W osobnej części - Ofiary katyńskie - prezentowane są sylwetki osób związanych z myślenicką ziemią poprzez miejsce urodzenia, naukę, pracę oraz koligacje rodzinne – zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz innych miejscach zbrodni.
Są to:
Emil Boguta
Jan Dunin-Brzeziński
Józef Czajka
Antoni Czepiel
Jan Fall
Jan Fitzke
Stanisław Józef Gierka
Antoni Górka
Henryk Grubner
Błażej Hanuszek
Wacław Iwaszkiewicz
Stanisław Czesław Janiczak
Piotr Jurczak
Jan Latkiewicz
Julian Lichoń
Antoni Łach
Narcyz Małuszyński
Tadeusz Julian Miśko
Stanisław Morawski
Stanisław Pazgan
Władysław Płonka
Edward Ralski
Henryk Roliński
Zygmunt Szantroch
Stanisław Szpara
Piotr Ścibor
Mieczysław Józef Targowski-Tarnawa
Leon Wyżga
Jakub Zapała
Adam Ziarkiewicz.
Tę część ekspozycji przygotowało Muzeum Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach. Autorki: Agnieszka Turska i Justyna Łętocha.
Komentarze