Wystawa Fotografii Janusza Chojnackiego pt "Zobaczyć muzykę"
-
11 marca 18:00 - 19:00
Wernisaż wystawy Fotografii Janusza Chojnackiego pt "Zobaczyć muzykę" w Galerii mgFoto (Miejska Biblioteka Publiczna) odbędzie się 11 marca 2025, o godz 18:00.

Wystawa „ ZOBACZYĆ MUZYKĘ” jest kolejną odsłoną tworzonego od 2015 roku długoterminowego projektu „ IMPRESJE”. Tym razem obrazy powstały podczas festiwalu PANNONICA FESTIVAL który odbywa się od 11 lat w Starym Sączu.
Zdjęcia te są odpowiedzią na fascynacje autora plastyką obrazu powstającego na matrycy podczas dłuższego niż zwykle czasu naświetlania.
Nieostrości i rozmazania tworzą niepowtarzalny klimat i nastrój tych fotografii który dla autora jest czymś bardzo interesującym bo czasem zupełnie nie zamierzonym i zaskakującym.
Efektem który autor chciał osiągnąć jest to, że oglądając te fotografie trzeba się na chwilę zatrzymać , wzrok nie może zarejestrować całości natychmiast musi skupić się na szukaniu szczegółów, ostrych fragmentów pośród plam i rys namalowanych światłem.
Cykl nie jest oczywiście zamknięty , ciągle powstają nowe jego elementy. Janusz Chojnacki, starosądeczanin, ur. 1966, absolwent Technikum Elektrycznego w Nowym Sączu. Już w szkole podstawowej brał udział w pracach kółka fotograficznego fotografii analogowej. Na dobre z fotografią związał się w 2008 roku.
Inspiracją do pracy twórczej i jednocześnie najwcześniejszą miłością Pana Janusza były sądeckie pejzaże; wychowany w miasteczku, w którym życie toczyło się równie leniwie, co w schulzowskim Drohobyczu, poddał się urokowi poetyckiej prozy Brunona Schulza i przeobraził w niejeden obraz zaklęte słowa w „Sklepach cynamonowych” i ich „Ulicy krokodyli” oraz „Manekinów”, a także z innych dzieł B. Schulza, jak „Sanatorium pod klepsydrą” oraz grafik tragicznie zmarłego mistrza. Nazwa niejednego cyklu fotografii Janusza Chojnackiego to termin zaczerpnięty z dzieł B. Schulza.
Podążając dalej w kierunku fascynacji (Pana) Janusza Chojnackiego sztuką, nie sposób nie wspomnieć dzieł mistrzów światowego impresjonizmu, ze szczególnym uwzględnieniem Edgara Degasa i Claude’aMoneta oraz inspiracji w fotografii piktorialistów na czele z R. Demachy, E. Steichen, J. Bułhak , M. Dederko, T. Cyprian, B. Gardulski i in.
W kręgu Jego zainteresowań jest także fotografia kreacyjna. Niemałą rolę w rozwoju artystycznym Janusza Chojnackiego miała i ma muzyka. Jest perkusistą, bo to najlepsza „orkiestra” do wygrania rytmów rodzących się w krwiobiegu tego konkretnego twórcy.
I wreszcie krajobraz Beskidu Sądeckiego, który wpisany jest chyba w jego DNA . Zaledwie człowiek urodzony i wychowany w Beskidzie, w tym konkretnym miejscu – w Kotlinie Sądeckiej otoczonej koroną gór – może tak go zobaczyć i ująć, jak robi to Janusz Chojnacki, w tajemnicy, we mgłach, w jesieni i każdej innej porze roku, w otulinie czerni i bieli, czasem kolorów, których nie trzeba nadto, by wyrazić całe zatracenie dla tych ojczystych widoków.
Ma również Janusz Chojnacki w swojej biografii działalność edukacyjną w dziedzinie fotografii, skierowaną w stronę młodzieży.
Kalendarium poczynań i osiągnięć artystycznych Janusza Chojnackiego:
• 2008 r. grupa przyjaciół stworzyła fotograficzną Grupę F8 w Nowym
Sączu,
• 2008-2012 był jednym z filarów ogólnopolskiej grupy Pictorial Team,
• Członek grupy WIDZI SIĘ z Nowego Sącza
• 2016 (Jeden z założycieli) grupy AF13,
• Członkostwo w ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) – od 19 maja 2011 r.
Konkursy i nagrody
• Biennale Fotografii Górskiej 2010 – II nagroda,
• Podlasie w obiektywie 2011 – II nagroda,
• Czarna Białostocka Taki Pejzaż – 2013 – I miejsce,
• Skarby Małopolski 2013 – I nagroda,
• Festiwal Fotografii Ojczystej w Czechowicach-Dziedzicach wrzesień 2017
– I miejsce.
Wystawy
Janusz Chojnacki wziął udział w ponad 100 wystawach w kraju i za
granicą, z pierwszą, znaczącą, którą wymienia - w styczniu 2009 w
Czechwicach-Dziedzicach.
Warsztaty fotograficzno-filmowe z młodzieżą w ramach działalności
edukacyjnej – Stary Sącz 28.05.2015 – „Miasto na oku”.
Imprezy akredytowane
Święto Dzieci Gór oraz PannonicaFestival – skutkują impresjami, o których Janusz Chojnacki mówi, że są obecnie jego największą pasją fotograficzną.
Prace Janusza Chojnackiego znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Komentarze