Wernisaż wystawy Marka Gubały "Zdarzyło się w Murzasichlu"
-
29 kwietnia 18:00 - 19:00

Wernisaż wystawy fotografii Marka Gubały pt. "Zdarzyło się w Murzasichlu" odbędzie się 29 kwietnia 2025 r. o godz. 18 w Galerii mgFoto mieszczącej się na I piętrze Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Marek Gubała - Członek Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, stowarzyszenia, które ukształtowało w nim wizje fotograficznego stylu zarówno w sferze technicznej jak i artystycznej. Od lutego 2016 członek Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.
W 2018 r uhonorowany przez Fotoklub RP Medalem Za Zasługi Dla Fotografii Polskiej, Posiada tytuły Artysta Fograf RP, AFF Fotoferia Artist. Od kwietnia 2016 r Administrator cyklicznych konkursów fotograficznych mgFoto. Fotografując próbuje pokazać widok, człowieka, motyw, inaczej niż widzi to gołe, nieuzbrojone oko. Często sięga po mocna obróbkę, ale uważa, że takowa nie szkodzi póki nie zamaluje duszy samej fotografii.
Nie lubi chadzać przetartymi ścieżkami, zawsze szuka własnej, pewnie często przy tym błądząc, ale jak sam mówi ‘nawet błądząc można gdzieś dojść’. Wśród największych osiągnięć: Grand Prix Międzynarodowego konkursu „Portret 2016”, Medal i 6 wyróżnień w konkursach Fotoferia International Exhibition, Złoty medal PSA i wstęga FIAP w Belgii, Złoty medal Fotoklubu RP w konkursie „Polska jest piękna”, wstęga GPU – Wojnicki Salon Fotografii. Uhonorowany Nagroda Starosty Myślenickiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych w kraju i za granicą (Litwa, Słowacja, Czechy, Belgia, Włochy), Kilkanaście wyróżnień w polskiej edycji National Geographic.. Juror w konkursach fotograficznych, kurator wystaw, organizator plenerów oraz warsztatów fotograficznych.
"Pomysł na spotkania muzyczne, który obecnie nosi nazwę "Smyczkowej muzyki na dachu świata" zrodził się na Żywiecczyźnie w roku 2010. Jako pasjonaci zafascynowani muzyką łuku Karpat postanowiliśmy wynieść tradycyjne dźwięki i instrumenty do przestrzeni górskiej a więc poniekąd wrócić do jej źródeł. Pierwsze spotkania miały charakter mocno spontaniczny i odbywały się na dawnych polanach i halach pasterskich (pamiętajmy, że fundamentem kultury góralskiej była i jest gospodarka pasterska) . Chcieliśmy wskrzesić te miejsca dźwiękami starodawnych nut. To piękne gdy przestrzeń wkoło ożywia się melodią. Człowiek doznaje w takim momencie prawdziwego, duchowego katharsis, któremu towarzyszy poczucie więzi z kulturą i tradycją naszych przodków. Oczywiście najważniejszym elementem tych spotkań byli i są jego uczestnicy. Podkreślić bowiem należy , ze spotkania to nie tylko "biesiada góralska" jak mogłyby to nazwać osoby postronne ale też, lub przede wszystkim, dialog, rozmowa o kulturze, tradycji , muzyce, architekturze i historii naszych małych ojczyzn. Ludzie, którzy tworzą tą grupę ( bo po 15 latach aktywności tak właściwie moglibyśmy się nazwać ) są pasjonatami ale często też specjalistami w konkretnych obszarach, co skłania do rozmowy i wymiany informacji Pochodzimy z różnych kultur i krajów, wykonujemy różne zawody, pracujemy w administracji publicznej, rządowej, jesteśmy animatorami kultury, nauczycielami, handlowcami, fotografami, przedsiębiorcami, żołnierzami, są między nami również dzieci, ale łączy nas jedno, świadomość wspólnoty kulturowej i miłość do gór.
W zasadzie już od pierwszych spotkań muzycznych towarzyszyła nam fotografia. Jest ona doskonałym nośnikiem pozwalającym uchwycić nie tylko transformację kulturową na przestrzeni lat ale również ludzkie emocje i ulotność chwil. Fotografia to także piękno — zarówno to majestatyczne, ukryte w potędze górskich szczytów, jak i to najdrobniejsze, uchwycone w detalach makrofotografii. Dzięki Stowarzyszeniu Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, które jest z nami niemal od samego początku, możemy doświadczać tego, co dla nas ważne — a czasem wręcz intymnie piękne — zaklęte w kadrach fotograficznych ich twórców. Jednym z inicjatorów spotkań muzycznych jest Myśleniczanin Mariusz Węgrzyn, który jest Kuratorem wystawy "Zdarzyło się w Murzasichlu". Tekst Paweł Kukuła, Joanna Delimat.
Komentarze