15 lipca 18:00 - 19:00

XVII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne – Myślenice Zarabie 2014

  • 15 lipca 18:00 - 19:00

Most zamiast Murów- Artystyczne Przełamywanie Barier „Kim Jesteś? ...wobec…„

14 lipca br. rozpoczynają się, już po raz siedemnasty Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne i  trzynaste Europejskie Warsztaty Artystyczne dla Młodzieży. 

By to spotkanie artystyczne nie było tylko spotkaniem towarzyskim poświęconym  jałowej pracy dla  stworzenia więcej lub mniej, lepszych lub gorszych ‘dzieł sztuki’, dla tworzenia kontaktów i urozmaicenia życia artystów i mieszkańców naszego miasta, nienasycony duch warsztatów chce sięgać głębiej, poruszać serca, sumienia, budzić odpowiedzialność i godność, uwrażliwiać na dostrzeganie działania zła i obojętności wobec dziejącej krzywdy na naszych oczach, dlatego zadajemy pytanie……. 

„Kim Jesteś? ...wobec…”

wobec najbliższych, drugiego człowieka, innych narodów, otaczającego świata, Boga,      kosmosu itd.

Pytamy nie tylko artystów,  pytamy każdego kto zechce się pochylić, zagłębić czy zastanowić nad tym pytaniem. Nie bójmy się takiego pytania, choć stanowi ono wyzwanie, ale cel jest najważniejszy… „chciejmy wszyscy otwierać drzwi, przed którymi większość ludzi się zatrzymuje”. 

Zadajemy pytanie: jakie jest nasze serce?, jak je wykorzystujemy?, w jakim celu?, dla kogo ?

Czy tylko dla własnych korzyści moralnych i materialnych?

Czy naszym życiem chcemy coś ofiarować innym?

Czy nie zamykamy się w własnym ogródku i pozwalamy aby bagno nas pochłonęło? Bo ono jest nieustępliwe i podstępne, a my ślepi i głusi pozwalamy na to bezwolni.

Otwarcie MWA odbędzie się 15.07.2014 godz.18. oraz na wernisaż wystawy powarsztatowej dnia 25.07 b.r.  w sali kinowej MOKiS Myślenice ul. Piłsudskiego 20

Zapraszamy również do odwiedzin i przyjrzeniu się pracy artystów w trakcie trwania MWA na Zarabiu ul. Zdrojowa 1 (stary budynek PTTK obok kościoła).

W tym roku uczestniczyć będzie 52 artystów profesjonalnych z Polski, Francji, Anglii, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Izraela i USA. Jak co roku zaproszone są dzieci i młodzież.

Organizatorzy przygotowali materiały do pracy, zabezpieczyli miejsce do pracy oraz postarają się o stworzenie życzliwej i szczerej atmosfery co w tak olbrzymiej grupie może okazać się nie łatwą sprawą, tym bardziej, że w warsztatach uczestniczą artyści różnych specjalności: rzeźbiarze pracujący w różnych materiałach (drewno, kamień, metal, gips, papier, ceramika, tkanina artystyczna, filc), malarze (specjaliści w malowaniu na jedwabiu, akwareli, pasteli, oleju, akrylu) graficy, oraz artyści prezentujący techniki mieszane i własne. Bywa często, że jeden inspiruje drugiego, zaciekawia swoją techniką i powodując zainteresowanie sprawia, że jedni uczą się od drugich i rozpoczynają przygodę z „nowym”. 

Organizatorzy nie narzucają tematu, ani w żaden sposób nie ograniczają swobody artystycznej, ale proponują przemyślenia. W ubiegłych latach „Talent co to takiego?” w tym roku „Kim jesteś? …wobec…” pytanie to dotyczy nie tylko artystów lecz każdego z nas, dlatego zachęcamy Państwa do skupienia się w sobie, dokonania przemyśleń i…? 

 

KONKURS

Organizatorzy ogłaszają konkurs w tych dwóch tematach na napisanie : eseju, legendy, poezji, anegdoty lub w jakikolwiek inny sposób wyrażenia emocji i odczuć duchowych w tych tematach.

W konkursie może wziąć udział każdy chętny. 

Prace w dwóch kategoriach wiekowych (od 6–17 lat oraz 18–100 lat) oceniać będzie jury w składzie: organizatorzy projektu, psycholog psychoterapeuta, historyk sztuki sakralnej, artyści uczestnicy.

Prace pisemne, podpisane najchętniej z numerem telefonu lub adresem e-mail  prosimy dostarczać do 22.07.b.r bezpośrednio do organizatorów – Zarabie ul. Zdrojowa 1 (dawny PTTK), lub e-mailem na adres: warsztaty2@wp.pl, również do budynku MOKiS Myślenice – Galeria Sztuki Współczesnej lub Sekretariat. 

Nagrodami będą nowopowstałe w trakcie trwania warsztatów dzieła sztuki. Rozdanie nagród, oraz odczytanie najciekawszych wypowiedzi, odbędzie się na uroczystym wernisażu kończącym warsztaty dnia 25.07.b.r. o godz.18.00 w budynku MOKiS. 

Koordynator Projektu Wiceprezes TPF„ZM” Alina Wiśniowska-Funek

 

 

 

Komentarze