23 sierpnia 11:00 - 19:00

Sztuka solą czasów

  • 23 sierpnia 11:00 - 19:00

Pradawny trakt solny na Orawę już od XIV w. wiódł z Wieliczki do Myślenic, skąd kierował się na południe aż do Nowego Targu - na skrzyżowaniu dróg. Następnie docierał do Czarnego Dunajca i tam zmierzał do komory celnej w Twardoszynie bądź przez Suchą Horę, bądź przez Jabłonkę, gdzie przypuszczalnie już w 1368 r. znajdowała się polska strażnica nadzorująca handel solny w strefie przygranicznej. Zapewne wtedy też Zamek Orawski uzyskał od króla polskiego coroczną darowiznę soli „za przepuszczanie kupców słowackich jadących do Wieliczki w celu zakupu soli". /frag.opr. dr. Józef Piotrowic /

Na osnowie tych faktów historycznych wspólnie z Stowarzyszeniem ze Słowacji z Dolnego Kubina /Združenie Femina/ budują cykl projektów, które przypominając powyższe fakty mają wznowić wymianę (nie tylko handlową) z naszymi sąsiadami zza Tatr.

Będą to spotkania artystyczne odbywające się w Srnacie (Dolny Kubin) na Słowacji mające na celu zacieśnienie więzów przyjaźni i tolerancji, promowanie wspólnych słowiańskich korzeni oraz powiązań historycznych i handlowych, szczególnie opartych o Szlak Solny. Uczestnicy wymieniać się będą legendami, kulinariami, tradycjami, w trakcie wspólnego koncertowania, śpiewu i tworzenia dzieł sztuki przez artystów z Małopolski i Słowackiej Orawy oraz innych chętnych widzów i obserwatorów.

Prace artystyczne będą oparte o maksymalne ograniczenie narzędzi i materiałów a wykonanych ze znalezionych w okolicznych lasach „dziwów natury”, beli drewnianych, oraz konopnego, lnianego, słomianego, sznurka, filcowanej wełny, masy solnej. Tematem będzie wspólna historia i słowiańskie korzenie dwóch narodów, a prace artystyczne mają posiadać trwały charakter i wyróżniać się wysokimi walorami artystycznymi i pomysłowością.. Twórcy wykonają między innymi postacie legend polskich i słowackich tj. Janosika, Smoka Wawelskiego, barana, Szewczyka, Światowida, leśnych boginek oraz rusałek, które wezmą udział w Korowodzie Historyczno - Artystycznym na Zamek Orawski w celu nawiązania oficjalnej współpracy.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej: www.mwart.eu oraz w załączonej ulotce.

 

Komentarze