21 listopada 18:00 - 19:00

Dom Grecki: Spotkanie promujące książkę dr Antoniny Sebesty

  • 21 listopada 18:00 - 19:00

Muzeum Regionalne "Dom Grecki"w Myślenicach oraz Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich organizują spotkanie promujące najnowszą książkę Myśleniczanki dr Antoniny Sebesty zatytułowaną "ETYKA i ETHOS "LUDZI GÓR"".

Wstęp wolny.

Tytuł pracy Etyka i ethos „ludzi gór”, jak i tematy rozdziałów, z jednej strony odzwierciedlają zainteresowanie społeczne etycznymi aspektami działalności górskiej (zwłaszcza dyskusje prowadzone w tych środowiskach oraz w mediach), z drugiej wskazują na konteksty, w jakich słowa „etyka” i „ ethos” występują w odniesieniu do tej aktywności. Głównym celem pracy było po pierwsze zaprezentować etykę i ethos „ludzi gór”, ukazując jej fenomen, po drugie pośrednio odpowiedzieć na pytanie, czy termin etyka „ludzi gór” stanowi przykład na „inflację” etyki, przed którą na przełomie wieków przestrzegali Halina Promieńska i Ryszard Jadczak , czy wprost przeciwnie – właśnie w górach ta „inflacja” nigdy nie miała, nie ma i nie będzie miała miejsca. Uważna lektura pracy może stanowić rodzaj zachęty do podjęcia szczegółowych badań socjologiczych i psychologicznych, weryfikujących lub odrzucających formułowane w niej hipotezy.

Przybliża odpowiedź na pytania: czy potrzebna jest etyka zawodowa przewodników, ratowników, instruktorów alpinizmu i innych sportów górskich, jak i osób prowadzących ważne dla górskiej aktywności obiekty: schroniska czy obozowiska? Kto i w jaki sposób ma ją tworzyć, teoretycy czy praktycy? Podobne pytania zadawała Ija Lazari-Pawłowska na temat kodeksów zawodowych i etyki zawodowej. Książka powstała przede wszystkim w oparciu o źródła pisane , wzbogacone o kontakt ze środowiskiem „ludzi gór” (prelekcje, spotkania, sympozja, konferencje, rocznice, festiwale górskie), a także liczne dyskusje na prelekcjach, spotkaniach itd., jak i rozmowy prywatne. Jest wynikiem młodzieńczej fascynacji „ludźmi gór”, weryfikowanej przez późniejszą wieloletnią działalność autorki w organizacji turystycznej. Z wprowadzenia Antoniny Sebesty Można z pewnością stwierdzić, że jest to w naszej literaturze, pierwsza, tak pełna próba ujęcia i opracowania zagadnień etycznych związanych z szeroko rozumianą działalnością różnych ludzi, zespołów ludzkich pracujących czy działających na terenie gór. dr hab. Roman Padoł emerytowany prof. UP w Krakowie

Komentarze