MOKiS: Plantacja fotograficzna

26 Maja 2017, 18:00 -19:30

26 maja o godz. 18.00 w MOKiS w ramach programu Kraków Photo Fringe 2017 odbędzie się spotkanie z Kariną Kiczek poświęcone fotografii organicznej. Autorka zaprezentuje proces powstawania takic h nietypowych fotografii. Będzie to jednocześnie inauguracja cyklu wydarzeń dla młodzieży i dorosłych związanych z tego typu działalnością artystyczną.

Fotogram organiczny powstaje na materiale światłoczułym (papierze używanym w technice czarno-białej fotografii, w ciemni analogowej), który zostaje pokryty materią organiczną np.: liśćmi, ziołami, igliwiem, rozgniecionymi owocami, ziemią. Papier pozostaje w tym środowisku nawet przez kilka dni – naświetlany wędrującym światłem słonecznym, księżycowym, światłem latarni…

Podczas tego procesu emulsja światłoczuła reaguje z substancjami chemicznymi zawartymi w roślinach, skrapla się para wodna, deszcz… Na papierze powstają ślady, czasem dokładne odbicia kształtów, prześwietlenia, tajemnicze pejzaże, przestrzenne mapy w tonacjach fioletów, różów, szarości, brązów, rdzy. Z uwagi na niemożność przerwania procesu naświetlania fotogramy nie mogą być oglądane w pełnym świetle, możemy jedynie zatrzymać je na fotografii.

Komentarze

Poinformuj o komentarzach