9 maja 10:00 - 15:00

Myślenice: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

  • 9 maja 10:00 - 15:00


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Myślenicach organizuje Dzień Godności z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbędzie się na myślenickim Rynku we wtorek 9 maja w godzinach od 10 do 14

Program:

10: 00 - 11: 00 Msza Święta w sanktuarium Matki Bożej
Myślenickiej.
11: 00 - 11: 30 Marsz Godności; ulicami Królowej Jadwigi,
A. Średniawskiego, księcia S. Poniatowskiego,
T. Kościuszki, Rynek,
11: 30 - 12: 00 Część oficjalna – powitanie gości,
12: 00 - 14: 00 Program artystyczny, gry i konkursy,
zabawy integracyjne,
12: 00 – 12: 20 Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno –
Wychowawczy w Myślenicach,
12: 20 – 12: 40 Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy
w Myślenicach,
12: 40 – 13: 00 Środowiskowy Dom Samopomocy
w Myślenicach „Magiczny Dom”
13: 00 – 13: 20 Środowiskowy Dom Samopomocy
w Zegartowicach,
13: 20 – 13: 40 WTZ Myślenice, Harbutowice, Dobczyce.
13: 40 – 14: 00 Podziękowania i zakończenie..

 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Od lat 5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest wyrażenie sprzeciwu wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne wyrażają tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o takie same dostęp do wszystkich dóbr, z jakich korzystają obywatele, do edukacji, do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym.
We wtorek 9 maja na myślenickim Rynku odbywać się będą obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- Dzień ten jest okazją do uświadomienia różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest również okazją do zwrócenia uwagi na bariery istniejące w społeczeństwie m.in. edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp. Uniemożliwiają one funkcjonowanie w miarę możliwości psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Marcin Jamróz jeden z organizatorów.

Myślenickie Koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją pozarządowa, która tworzą rodzice i opiekunowi osób niepełnosprawnych intelektualnie. Świadczona przez nas pomoc, rehabilitacja i edukacja są niezbędne dla naszych podopiecznych. Prowadzimy szereg placówek takich jak: Ośrodek Wczesnego Wspomagania dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do 7 roku życia, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (ORWE) dla podopiecznych od 3 do 25 roku życia, który umożliwia relację obowiązku szkolnego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych, którzy ukończyli 25 rok życia. Ponadto organizujemy szereg imprez integracyjnych dla dzieci i rodziców takich jak Olimpiada Sportowa, Dzień Godności, Jasełka Bożonarodzeniowe oraz Dzień Dziecka, który jest jednocześnie dniem spotkania dla naszych podopiecznych, wolontariuszy i osób wspierających nasze stowarzyszenie itd. W chwili obecnej obejmujemy wsparciem ponad 250 osób: dzieci, młodzież i dorosłych z terenu Powiatu Myślenice i okolic. Udało nam się zmienić życie wielu osób upośledzonych umysłowo i ich rodzin. Osoby niepełnosprawne zaczęły uczestniczyć w lokalnym życiu na równych prawach – są aktywni i szczęśliwi! Duża szansą stał się dla nich Oddział Przysposabiania do pracy, który zastał utworzony przy ORWE.

Komentarze