26 maja 7:00 - 21:00

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

  • 26 maja 7:00 - 21:00

W niedzielę 26 maja wybierać będziemy osoby, które przez kolejne 5 lat będą reprezentować interesy Polski w Parlamencie Europejskim.

Europarlament to instytucja reprezentująca interesy obywateli Unii Europejskiej. Wybory do Parlamentu odbywają się co pięć lat. W marcu ubiegłego roku jego Rada ustaliła, że okres wyborczy przypadnie między 23 a 26 maja 2019 roku. Wybory w Polsce zaplanowano na niedzielę, 26 maja.

Łączna liczba posłów w PE wynosi 751. Ze względu na Wielkiej Brytanii ze wspólnoty już od przyszłej kadencji może się zmniejszyć z 751 do 705. Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów.

Mieszkańcy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego obejmujących powiaty chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki; miasto na prawach powiatu: Kraków głosować będą w okręgu wyborczym nr 10.

Jak poprawnie oddać głos?

Europosłów wybierać będziemy spośród 9 komitetów i 89 kandydatów. Wśród nich nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu myślenickiego.

Wybory odbędą się 26 maja, a lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7 - 21. 
Odwiedzając lokal wyborczy zostaniemy poproszeni o dokument ze zdjęciem np. dowód osobisty lub paszport. Warunkiem udziału w głosowaniu jest ukończenie 18 roku życia.

Na karcie stawiamy znak X w kratce przy nazwisku TYLKO JEDNEGO kandydata.

Głosowanie jest tajne, dlatego warto pamiętać o tym, aby wrzucić kartę tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Komentarze