26 sierpnia 19:00 - 20:00

Debata o sytuacji na Białorusi. Gościem organizator protestów przeciw reżimowi

  • 26 sierpnia 19:00 - 20:00

Kristian Shinkevich za nieposłuszeństwo wobec władzy został pobity i wyrzucony ze studiów. Od paru lat studiuje w Polsce. W środę będzie gościem debaty #ZaBurtąPytań poświęconej sytuacji na Białorusi.

Na Białorusi setki tysięcy mieszkańców wyszło na ulice, nie uznając wyników wyborów prezydenckich. Według oficjalnych doniesień po raz kolejny wygrał Aleksander Łukaszenka, który od prawie trzech dekad buduje w kraju dyktaturę daleką od demokratycznych standardów. Obywatele od kilkunastu dni organizują manifestacje, a pracownicy państwowych zakładów zaprzestają pracy. Ale władza nie pobłaża manifestantom, wielu z nich jest bitych przez milicję, a duża część trafia codziennie do aresztu, gdzie jest torturowana.

Również w Polsce organizowane są demonstracje solidarnościowe, podczas których wnoszone są okrzyki poparcia dla naszych sąsiadów. Cel jest jeden: wolna i demokratyczna Białoruś. Czy to możliwe?

Jak wygląda życie na Białorusi? Czym grozi nieposłuszeństwo wobec władzy? Jak w kraju żyje się młodym ludziom? Gościem kolejnego spotkania online z cyklu #ZaBurtąPytań organizowanego przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu będzie Kristian Shinkevich, Białorusin z Mińska, który od paru lat mieszka i studiuje w Krakowie. W 2017 roku aktywnie uczestniczył w masowych protestach przeciwko Łukaszence, za co został aresztowany i pobity. Do Polski trafił ze statusem osoby represjonowanej politycznie. Obecnie organizuje protesty w Krakowie, koordynuje również strajki na Białorusi.

Spotkanie odbędzie się na profilu YouTube MOKiS-u 26 sierpnia (środa) o godz. 19 pod linkiem:

Tradycyjnie widzowie będą mogli zadawać gościowi pytania.

#ZaBurtąPytań to cykl społeczno-kulturalnych spotkań w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu prowadzonych przez dziennikarza i blogera Adriana Burtana. Podczas dyskusji poruszane są ważne i kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień dyskutujemy nie tylko przy rodzinnym obiedzie.

Komentarze