24 września 19:00 - 20:00

Fałszywa pandemia? Debata o pseudonauce i spiskach

  • 24 września 19:00 - 20:00

Szczepionki szkodzą, hipnoza powiększa piersi, a pandemia to oszustwo – ile prawdy jest w tych tezach? W ramach cyklu #ZaBurtąPytań podyskutujemy o pseudonauce i teoriach spiskowych.

A kontrowersyjnych poglądów jest znacznie więcej. Na przykład: rtęć w szczepionkach powoduje autyzm, ziemia jest płaska, a samoloty rozpuszczają nad nami smugi chemiczne powodujące raka. Chyba każdy z nas spotkał się chociaż raz z którąś z tych teorii pseudonaukowych. Spiski towarzyszą nam na co dzień, w ostatnich tygodniach sporo rozmawiamy o „fałszywej pandemii”, część z nas coraz mocniej neguje istnienie koronawirusa i zasadność obostrzeń sanitarnych. Jak jest naprawdę?

W czwartek 25 września (godz. 19:00) w ramach cyklu #ZaBurtąPytań odbędzie się spotkanie online poświęcone pseudonauce i teoriom spiskowym. Gościem dyskusji będzie dr Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki poświęconej teoriom pseudonaukowym „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”. Debatę będzie można obejrzeć na profilu YouTube MOKiS-u pod adresem:

Codziennie zasypywani jesteśmy coraz bardziej zwariowanymi historiami. Jak zdemaskować teorię spiskową? Podczas debaty gość i widzowie będą starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zdarza się nam wierzyć w nawet najbardziej niedorzeczne opowieści. Oraz jaką rolę w tym procesie odgrywa nasz mózg i ludzie, którymi się otaczamy.

Podczas spotkania tradycyjnie będzie można zadawać pytania gościowi.

Komentarze