30 grudnia 20:00 - 23:00

Koncert świąteczno-noworoczny Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice

  • 30 grudnia 20:00 - 23:00

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice zagra koncert świąteczno – noworoczny zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia istnienia zespołu.

Koncert odbędzie się w formie online i transmitowany będzie na facebooku ORMiG w środę 30 grudnia 2020r. o godzinie: 20:00.

Podczas koncertu usłyszymy znane i lubiane kolędy i pastorałki, a także utwory świąteczne znane na całym świecie m. in. Noel, czy muzykę z filmu Ekspres Polarny.

Myślenicka Orkiestra Dęta powstała w 1920r. przy Towarzystwie Gimnastycznym Sokół i w tym roku obchodzi swoje 100 urodziny.  Zespół liczył 35 muzyków, a pierwszym kierownikiem był Józef Kochan. Orkiestra uświetniała swoją grą najważniejsze uroczystości w mieście, zarówno państwowe jak i religijne. W czasach kiedy nie istniała telewizja, a odbiornik radiowy posiadało niewielu, była to rzadka okazja kiedy społeczność miasta mogła cieszyć się muzyką – która sprawiała, że ludność chociaż na chwilę zapominała o troskach- zwłaszcza w okresie wielkiego kryzysu.

Kolejno zespół trafił pod skrzydła Powiatowego Zarządu Związków Zawodowych. W 1983r. zespół borykał się z problemami finansowymi, co sprawiło, że zespół stanął na krawędzi likwidacji. Powołując się na tradycję, strażacy śródmiejscy zdecydowali się utrzymać orkiestrę za wszelką cenę. Aby ukonstytuować jej status, członków orkiestry uznano za pełnoprawnych członków OSP -  Myślenice Śródmieście. W 2005 r. zostało założone Stowarzyszenie Muzyczne Fermata pod nazwą Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, które do dziś sprawuje opiekę nad zespołem.

Zespół dotychczas koncertował m.in. na krajowych i międzynarodowych festiwalach m.in. w: Rumunii, Bułgarii, Włoszech, Czarnogórze, Węgrzech, Francji czy Hiszpani. Obecnie zespół liczy 33 muzyków oraz 15 osób w grupie dziecięcej. Od stycznia 2020r. funkcję Kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice pełni Wojciech Kwiatek.

 

Komentarze