25 lutego 18:00 - 19:00

Debata. Śmierć po cichu. Czy udusimy się w smogu?

  • 25 lutego 18:00 - 19:00

46 tysięcy. Tyle zgonów rocznie spowodowanych jest w Polsce przez smog. O tragicznym powietrzu, które wdychamy na co dzień, porozmawiamy w najbliższy czwartek w ramach debaty ZaBurtąPytań.

Smog to powolny zabójca. Liczba dni z przekroczonymi normami powietrza w Polsce jest zatrważająca, a polskie miasta przodują w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Co robimy, że jest tak źle?

Dlaczego smog jest niebezpieczny? Powoduje raka płuc, jest odpowiedzialny za problemy z oddychaniem, nie pozwala oddychać pełną parą podczas wieczornego biegania. Z kominów unosi się czarny dym, a ludzie na przystankach kaszlą co niemiara.

To nie tylko problem miast. Coraz częściej  powietrze na wsiach i w miasteczkach również pozostawia sporo do życzenia. Co więcej, to w mniejszych miejscowościach, dokąd dawniej ludzie uciekali, by zaczerpnąć świeżego powietrza, teraz duszą się w ekstremalnym smogu. Skala zaniedbań jest ogromna, a palenie w piecach czym popadnie tylko utrudnia sprawę.

Jak wykopać smog z naszego życia? I jak na nas wpłynie wieloletnie wdychanie „czarnej śmierci”? O smogu i jego ogromnym wpływie na nasze zdrowie Adrian Burtan porozmawia w cyklu ZaBurtąPytań z Piotrem Siergiejem, ekspertem i aktywistą z Polskiego Alarmu Smogowego, organizacją zajmującą się monitorowaniem i edukowaniem w zakresie smogu.

Debata online odbędzie się 25 lutego  o godz. 18:00 na profilu YouTube Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu: 

Podczas debaty będzie można zadawać pytania.

ZaBurtąPytań to cykl społeczno-kulturalnych spotkań w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu prowadzonych przez dziennikarza i blogera Adriana Burtana. Podczas dyskusji poruszane są ważne i kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień dyskutujemy nie tylko przy rodzinnym obiedzie.

Komentarze