20 września 18:00 - 19:00

Wernisaż projektu "Earth's Perseverance" autorstwa Julii Piwowarczyk

  • 20 września 18:00 - 19:00

W poniedziałek 20 września o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż projektu Earth's Perseverance w Piwnicy Pod Lwem. Wystawione tam zdjęcia będzie można oglądać do 27 września 2021 r. Wystawa przedstawia serię zdjęć nawiązujących do misji łazika Perseverance na Marsie.

- Łazik wylądował na powierzchni czerwonej planety 18 lutego 2021 r. i od tamtej pory wysyła zdjęcia, które tam robi. Zgaduję, że niewiele osób wie (sama nie wiedziałam), że oryginały zdjęć są… różowe. Dopiero potem ulegają korekcie kolorystycznej i widzimy je w “Marsjańskich” barwach. Postanowiłam Zrobić zdjęcia naszej planecie i poddać je procesowi odwrotnemu. Wszystkie możemy widzieć w różowych barwach. Jest to okazja, żeby przyjrzeć się naszej planecie przez pryzmat marsjańskiej misji – mówi autorka prac.

Julia Piwowarczyk - studentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się fotografią, linorytem i grą na fortepianie.

Jak przekonuje; podobno naukowcy i specjaliści spekulują, jak wyglądałaby codzienność człowieka na Marsie. Nie zadają pytania czy, ale kiedy ludzie założą tam pierwsze osady. Jak bardzo niesamowicie by to brzmiało, nadal żyjemy na Ziemi - planecie, która dla naszego gatunku jest przystosowana idealnie. Przedstawiając zwyczajne kadry z powierzchni naszego ziemskiego domu i nawiązując do zdjęć marsa, chcę zwrócić uwagę na powtarzany już wiele razy problem zanieczyszczania i obchodzenia się z naszą planetą. Jest to nasz jedyny dom, dlatego powinniśmy nauczyć się żyć z nim w zgodzie i mądrze korzystać z surowców, które nam daje – mówi.

Jednocześnie na zdjęciach, które przedstawiają całkiem zwyczajne, wyrywkowe kadry naszej codzienności, możemy się dopatrzeć śladów, jakie nasz gatunek pozostawia. Jak o nas świadczą te ślady? Na to pytanie może odpowiedzieć sobie każdy z oglądających wystawę. Nie wszystko jest jednak w czarnych barwach... róż to przecież optymistyczny kolor. Może pozwoli to dostrzec jak cenna i piękna jest nasza planeta i dlaczego warto o nią dbać.

Podczas wernisażu będzie można obejrzeć lądowanie łazika na powierzchni Marsa.

Komentarze