12 czerwca 18:00 - 22:00

Myślenice. Jubileusz 680-lecia lokacji miasta. "Vivat Myślenice. Vivat jubileusz!"

  • 12 czerwca 18:00 - 22:00

Obchody jubileuszu 680-leia lokacji Myślenic rozpoczną się w czerwcu 2022 rok widowiskiem inauguracyjnym na historycznym rynku w Myślenicach. W widowisku stworzonym specjalnie na te okazje udział weźmie blisko 150 wykonawców, artystów i amatorów związanych na co dzień z Gminą Myślenice. Koncert podczas którego zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, zespół instrumentalny (smyczkowy), zespół jazzowy, Szkoła Muzyczna I st. w Myślenicach, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, amatorskie grupy teatralne oraz zawodowi wokaliści, instrumentaliści i tancerze.

Na profesjonalnej scenie zaprezentowany zostanie trzyczęściowy spektakl.

Cz. I widowisko historyczne.

Autorska prezentacja 680 lat dziejów Myślenic w wykonaniu tancerzy, muzyków i wokalistów. Całość wzmocniona o elementy audiowizualne, koncert świateł i wykorzystanie przestrzeni historycznej rynku do aranżacji scen całego widowiska włączając go w ten sposób do nurtu teatrów ulicznych. Narracja widowiska prowadzić nas będzie od czasów średniowiecza, aż do współczesności pokazując najważniejsze lokalne wydarzenia, ale także to jak zmieniała się polska i świat. Będą odwołania do wieków średnich, do ludowego i wiejskiego charakteru osady, do czasów drobnego mieszczaństwa, wielokulturowego rodowodu miasta (Polacy, Żydzi, Ormianie, Tatarzy). Kontrapunkty będą stanowić legendy, baśnie i ludowe pieśni. By dotrzeć w rezultacie do momentu lokacji miasta i jego dynamicznego rozwoju przerywanego I i II wojną światową, a także lokalnymi kryzysami i klęskami żywiołowymi. Przez te kolejne wieki wędrujemy niemalże do współczesności czyli wieków XIX i XX by tu przeżywać kolejne wzloty i upadki. Chwile wolności i okupacji. Pokrzepieni jednak nadzieją podejmujemy walkę o budowę nowej rzeczywistości skrojonej na możliwości czasów. Dumnie pniemy się z dekady na dekadę by wreszcie współcześnie krzyknąć Vivat Myślenice i zatańczyć wspólnie poloneza – taniec wolności, dumy i radości.

Cz. II uroczystości oficjalne

W tej części dojdzie do wręczenia honorowy wyróżnień dla zasłużonych dla miasta mieszkańców, burmistrz wygłosi okolicznościowe orędzie, a także zaprezentuje kolejne elementy całego cyklu wydarzeń.

Cz. III koncert gwiazdy wieczoru

Ze względu na wyjątkowy charakter, a przede wszystkim znaczenie jubileuszu dla lokalnej i regionalnej społeczności całość koncertu zakończy się prezentacją muzyczną gwiazdy wieczoru, tj. Mateusza Źiółko. W ten sposób, jak to onegdaj bywało wielkim balem chcemy uczcić wspólne święto lokalnej społeczności. Wybór gwiazdy jest nieprzypadkowy, bowiem repertuarem swoim nawiązuje ona do polskich twórców starszego i młodszego pokolenia. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa muzycznego naszego kraju. Artysta ten jest związany z południem polski i miał kilkukrotnie okazje bywać i tworzyć w naszym mieście.

Więcej na ten temat

Komentarze