17 marca 17:00 - 18:00

Wernisaż wystawy prac Mieczysława Wielomskiego

  • 17 marca 17:00 - 18:00

Myślenicka Grupa Fotograficzna zaprasza na wernisaż wystawy prac zmarłego pięć lat temu Mieczysława Wielomskiego.

O autorze prac pisze m.in. Lucyna Romańska:

Twórczość Mieczysława Wielomskiego jest niewątpliwie fenomenem ideowo-artystycznym zasługującym na szczególną uwagę, a prezentowana wystawa "Nie ma pamięci, o tych którzy żyli" znakomicie podsumowuje jego przemyślenia zarówno na temat egzystencji ludzkiej jak i fotografii reprezentującej jedną ze sztuk pięknych.

W ostatnich kilkunastu latach swojej twórczej pracy często inspirował się dziełami malarskimi i literackimi – Na krawędzi rzeczywistości (Bruno Schultz), Cisza, tylko w oddali (Adam Asnyk), Tajemnica i melancholia ulicy (Giorgio de Chirico). Tytuły dające do myślenia, stanowiące bezcenny drogowskaz, którą ścieżką interpretacji należy podążyć. Tak też się rzecz ma w przypadku tego cyklu; artysta sięgnął po biblijny tekst Księgi Koheleta i od razu powiało smutkiem, pesymizmem a nawet beznadzieją. Na prawach cytatu zostały wkomponowane w fotografie fragmenty malarstwa. W tego rodzaju ekspresji artystycznej nakładają się dwa znaczenia; to pierwotne oraz to wyłaniające się po zdarzeniu z nowym kontekstem. Mamy więc trzy jedwabne nici: mędrca biblijnego, dziewiętnastowieczne malarstwo oraz fotografie... 

Zapraszamy na wydarzenie tym razem w piątek 17-03-2023 na godz. 17:00 do galerii mgFoto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach.

Komentarze