31 października 18:00 - 19:00

Jan Biczysko: Piekło, czyściec, niebo. Spotkanie z autorem

  • 31 października 18:00 - 19:00

Wystawa Jana Biczysko „Piekło, czyściec, niebo” w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu dostępna jest do 31 października, natomiast 20 października o godz. 18 odbędzie się spotkanie i rozmowa z artystą.

Jan Biczysko urodził się w roku 1959 w Wieruszowie. Odbył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP im. Jana Matejki. Tworzy i wystawia od ponad trzydziestu lat, pozostając związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Ma w swoim dorobku udział w wielu znaczących wystawach zbiorowych oraz wystawy indywidualne.

Jego dzieła gościły między innymi w Biurach Wystaw Artystycznych w Łodzi, Słubicach, krakowskiej Galerii Pryzmat, Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Galeriach w Monachium, Słomnikach, Chrzanowie, Katowicach, Wieruszowie, Miechowie oraz wielokrotnie w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie. W Myślenicach gościł zarówno w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” jak i w MOKiS w 2021 roku prezentując premierowo album Dekameroni wystawę rysunków.

Od 6 października 2023 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu po raz pierwszy autor zaprezentuje pełny cykl rysunków do „Boskiej Komedii” – efekt  trzyletniej pracy nad dziełem Dantego.

„Rysując „Boską Komedię” naśladuję Dantego, ale swobodnie korzystam z siły obrazowania poematu. Mierząc się z nim, pragnąłem użyć go jako źródła po siedmiuset latach od jego powstania w przekonaniu, że można przy jego pomocy więcej powiedzieć o człowieku, niż czyni to współczesna litera. Znajduję w tekście poety symbole i alegorie człowieczego losu i kondycji artysty w świecie. Nadaję im własne środki obrazowania i własny styl, mając pełną świadomość, że naszego świata nie da się złożyć i posklejać w jedną księgę, ale zadawanie pytań: dokąd zmierzamy, jaki gotuje się nam koniec, ku czemu/ komu zmierza porządek rzeczy ma sens” - Jan Biczysko.

Kuratorka: dr Natalia Nowacka

 

Komentarze