30 kwietnia 11:00 - 14:00

Muzeum Niepodległości: Wystawa II Czarna Niedziela 30 kwietnia 1944 roku

  • 30 kwietnia 11:00 - 14:00

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza do obejrzenia Wystawy Dokumentalnej "II Czarna Niedziela - 30 kwietnia 1944 roku" na płycie Rynku lub w razie niepogody w Domu Greckim.

30 kwietnia 1944 r. w niedzielę, kordonem policji i własowców otoczone zostały Myślenice. Nad ranem gestapowcy wtargnęli do mieszkania oficera „Ubezpieczalni” - Dominika Jury, ps. „Dudek”, który – jak zwykle w sobotę przyjechał do żony mieszkającej na Zarabiu. W domu nie znaleziono niczego podejrzanego, co mogłoby dać podstawę do aresztowania. „Dudek” posiadał dokumenty stwierdzające, że jest zatrudniony w firmie wykonującej wiele zamówień dla niemieckich sił zbrojnych i przemysłu GG.

Nie próbował też uciekać, zdając sobie sprawę, że nie uda mu się przedrzeć przez gęsty pierścień obławy. Jednak na liście, znajdującej się w posiadaniu gestapowców, figurowało jego nazwisko. Został zakuty w kajdanki i aresztowany. Gestapowcy z listą w ręce wdarli się do wielu myślenickich domów. W tym dniu aresztowano m.in. „Andrzeja”- Leona Daroszewskiego, pełniącego od roku 1943 funkcję dowódcy krakowskiej „Ubezpieczalni” wraz z małżonką oraz 25 innych osób. 13 z nich to żołnierze AK, których działalność została rozpracowana przez Gestapo. Nazwiska ich figurowały na liście przeznaczonych do likwidacji.

Pozostałe, to osoby aresztowane przygodnie lub przy okazji aresztowania kogoś z rodziny, czy też za nieobecnego członka rodziny. Aresztowani w Myślenicach to: Jakub Chorabik, Leon Daroszewski z żoną, Adam Grodzicki, Ludwik Grodzicki, Emilia Hołuj, Jan Hołuj, Zbigniew Hołuj, Alfred Jerzykiewicz, Dominik Jura, Stefan Klimas, Adam Kolawa, Tadeusz Kolawa, Zbigniew Kołodziejczyk, Jan Kraus, Tadeusz Krygier, Marian Łętocha, Jan Miętus, Jan Mucha, Władysław Nowacki, Józef Piasecki, Józef Suder, Franciszek Syrek, Jan Talaga, Mieczysław Wojnarowski, Alojza Wygona, Czesław Wygona, Julian Wygona, Stanisław Wygona.

Komentarze