2 lipca 18:00 - 19:00

Wernisaż wystawy Mieczysława Wielomskiego

  • 2 lipca 18:00 - 19:00

Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto zaprasza na wernisaż wystawy Mieczysława Wielomskiego "Śląsk - przeciw nicości".

O autorze pisze Lucyna Romańska: Mieczysław Wielomski (1948-2018) podkreślał że tworzy eseje fotograficzne na temat postępującej degradacji kultury materialnej i duchowej Górnego Śląska. Nie mógł pogodzić się . że znikają secesyjne kamienice mieszczańskie, osiedla górnicze i dziewiętnastowieczne budowle przemysłowe.

Skomplikowana architektura śląskich miast była dla niego nieustającą inspiracją fotograficzną. Setki razy przemierzał z aparatem górnośląską aglomerację w poszukiwaniu minorowych motywów do swoich licznych wystaw. Wiele z tych fotografii można nazwać artystycznym epitafium dla Śląska, ale w swoich cyklach wychodził daleko poza tematykę skoncentrowaną na problemach tego regionu. Jakkolwiek brzmi to patetycznie, Śląsk stał się dla niego metaforą ludzkiego losu, który nieuchronnie zmierza w stronę śmierci.

Opowiadał o życiu człowieka pokazując stworzony przez niego świat materialny. Klatki schodowe noszące ślady dawnej świetności, zapyziałe podwórka Ściany pocące się liszajami pleśni, więcej mówiły mu o mieszkańcach niż ich zmęczone twarze. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z lat 2009-2017 stąd też wynika różnorodność stylistyczna prac. Znajdują się tutaj zarówno fotografie lekko muśnięte piktorializmem jak i takie, które są daleko idącą interpretacją rzeczywistości.

Wernisaż odbędzie się 2 lipca (wtorek) w galerii mgFoto Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Mickiewicza 17, o godz 18:00 

Komentarze